Czy szampon na łupież pstry pomoże?

Większość pacjentów dotkniętych pstrym łupieżem podczas walki z chorobą skupia się całkowicie na zniwelowaniu gęsto pojawiających się zmian skórnych. Jest to całkowicie naturalna reakcja, szczególnie jeśli decydujemy się na domowe leczenie bez konsultacji z lekarzem dermatologiem. Nieestetyczne plamy na skórze są głównym objawem tej choroby, jednak mało kto zastanawia się skąd w tamtych miejscach wzięły się grzyby odpowiedzialne za rozwój zakażenia. Najlepszym miejscem do nadmiernego rozwoju dla grzybów jest skóra głowy - miejsce w którym wydzielamy z siebie największą ilość ciepła. Dodatkowo długie włosy oraz nadmierne wydzielanie łoju w tamtych okolicach tworzy idealne środowisko do rozwoju atakujących nas drożdżaków, które stamtąd z łatwością mogą spaść na inne części naszego ciała. Z tego powodu najważniejszym etapem w leczeniu jest dobrnie odpowiedniego szamponu na łupież pstry. Eliminacja grzybów drożdżopodobnych z tego miejsca jest również ważnym krokiem w przeciwdziałaniu nawrotowi choroby. Na rynku możemy z łatwością kupić wiele szamponów przeciwgrzybiczych, przy wyborze odpowiedniego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • działanie - dobry szampon na łupież pstry powinien działać przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dodatkową zaletą jest eliminacja różnych drobnoustrojów oraz działanie łagodzące swędzenie i łuszczenie się naskórka, preparat na tą dolegliwość powinien również wysuszać nadmiar wydzielanego łoju, aby zminimalizować ilość potencjalnego pożywienia dla grzybów;
  • skład - w swoim składzie szampon na grzybicę skóry głowy powinien zawierać co najmniej jeden z składników takich jak: siarczek selenu - naturalny składnik grzybobójczy, kotokonazol - produkty z tym składnikiem będą miały nieco silniejsze działanie, laurylosiarczan sodu lub pirytionian cynku - te dwa mogą jednak wywoływać reakcje uczuleniowe; ważnymi składnikami szamponu są również ekstrakty roślinne oraz olejki, które mają za zadanie łagodzenie innych objawów łupieżu pstrego takich jak: świąd, swędzenie, pieczenie czy zaczerwieniona skóra głowy;
  • Czas leczenia łupieżu pstrego wykorzystując szampon na grzybicę głowy uzależniony jest od konkretnego preparatu oraz stopniem rozwoju choroby. Okres ten waha się pomiędzy 2 a 6 tygodniami od rozpoczęcia kuracji, jednak jest to zdecydowanie najpewniejsza forma leczenia, a wsparta przez preparaty stosowane bezpośrednio na zmiany skórne daje maksymalne efekty kuracji.

    Aplikacja szamponu na łupież pstry w przypadku każdego preparatu przebiega inaczej, szczególnie jeśli chodzi o częstotliwość ich używania. Ważne jest jednak, aby preparaty nakładać na mokre, nieumyte włosy oraz bardzo długo i dokładnie wmasowywać w skórę głowy. Każdy szampon należy pozostawić na głowie na kilka lub kilkanaście minut, a następnie dokładnie go spłukać. W czasie leczenia zaleca się oczywiście częstsze stosowanie wybranego preparatu niż w przypadku profilaktycznego ich stosowania. Jednak o zapobieganiu nawrotom choroby również nie należy zapominać, szczególnie w okresie letnim lub gdy mamy do czynienia z dużym wysiłkiem fizycznym powodującym nadmierne pocenie się.