Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest stosunkowo niegroźną chorobą zakażenia naskórka. Powoduje go nadmierne rozmnażanie się grzybów drożdżopodobnych występujących na naszym ciele. Podstawowym jego objawem są 3-4 mm plamki o zabarwieniu od białego po różowy, czerwony i brązowy. (wylecz łupież pstry z Pityver) W miejscu zakażenia możemy również odczuwać swędzenie oraz złuszczanie się chorego naskórka. Najczęściej atakowanymi przez łupież pstry miejscami są ramiona, klatka piersiowa, dłonie oraz twarz, zdecydowanie rzadziej obserwujemy rozwój tek choroby w miejscach takich jak nogi lub plecy. Pstry łupież na samym początku objawia się w postaci pojedynczych plamek jednak rozwój choroby prowadzi do połączenia się wszystkich zainfekowanych chorobą miejsc w jednolitą brunatnoczerwoną plamę. Schorzenie te możemy zaobserwować szczególnie w porach roku z wilgotnym i ciepłym powietrzem, ponieważ właśnie te czynniki powodują rozmnażanie się grzybów. Rozpoznanie łupieżu pstrego ułatwia również fakt, że zainfekowana przez grzyby skóra nie ulega działaniu promieni słonecznych, czyli nie opala się. Dodatkowo brzegi chorobowych plamek znacząco odznaczają się brązową lub czerwoną otoczką od naszego naturalnego odcienia skóry. Z racji inwazyjności tego schorzenia długo nieleczone może powodować trwałe blizny lub ślady na naszej skórze, należy również zaznaczyć, że pstry jest chorobą nawrotową - szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim dlatego też po kuracji leczniczej ważne jest także zapobieganie jego powrotowi w tych okresach.

Pojawianiu się łupieżu pstrego sprzyjają nie tylko ciepłe i wilgotne warunki atmosferyczne. Szczególnie narażone na tego typu zakażenie naskórka są osoby z cerą mieszaną lub tłustą oraz pacjenci, którzy cierpią na nadmierną potliwość. Na łupież pstry mogą cierpieć także osoby posiadające problemy z obniżoną odpornością, jest również dość często rozpoznawalny w wieku dojrzewania hormonalnego, ponieważ infekujące nas grzyby żywią się głównie naskórkiem i łojem, który znacznie obficiej wydzielany jest właśnie podczas zachodzących zmian hormonalnych.

Jako, że łupież pstry jest chorobą inwazyjną lecz nie zakaźną jego leczenie możemy śmiało rozpocząć domowymi sposobami lub środkami medycznymi dostępnymi w każdej aptece bez recepty. Na rynku obecnie mamy bardzo wiele środków na łupież pstry, są to między innymi: szampon przeciwgrzybiczny, maści, kremy, leki doustne czy też płukanki dlatego z łatwością możemy dopasować odpowiednią formę leku do swoich potrzeb. Leczenie łupieżu pstrego jest procesem długotrwałym, nie możemy pozbyć się go w zaledwie kilka dni, dlatego nie wolno zniechęcać się po nieudanej tygodniowej kuracji. W przypadku długotrwałego utrzymywania się infekcji (mniej więcej po miesiącu od jej rozpoczęcia) należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub udać się do lekarza dermatologa, który wykona dokładniejsze badania naszego problemu. Ważne jest również późniejsze przeciwdziałanie nawrotom choroby poprzez sporadyczne stosowanie szamponu przeciwgrzybiczego lub specjalistycznego mydła siarkowego, które pomogą pozbyć się nadmiaru grzybów na naszym naskórku.