Jak leczyć łupież pstry na głowie?

Z problemem łupieżu pstrego spotyka się wielu pacjentów. Jest to zakażenie grzybicze skóry, które objawia się niewielkimi plamkami. Występuje u nastolatków w okresie dojrzewania oraz u dorosłych na skórze tłustej. Może pojawić się na głowie, karku, klace piersiowej a także na plecach i w pachwinach. Spowodowany jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego lub sporą wilgotnością powietrza. Czasami pojawia się na ciele jako efekt uboczny po kuracji antybiotykowej lub antykoncepcji doustnej. Szczególnie narażone są osoby przebywające w klimacie tropikalnym charakteryzującym się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza. Oprócz nich także osoby otyłe, mające problem z nadmierną potliwością oraz osoby osłabione długą chorobą powinny mieć się na baczności, ponieważ ryzyko zachorowania jest w ich przypadku równie wysokie.

Objawy

Jeżeli na naszej skórze pojawiły się nieregularne male plamki w różnych kolorach różu oraz brązu należy się im bacznie przyjrzeć. Jeśli się nie opalają, a dodatkowo odczuwamy świąd a skóra się łuszczy to możemy być pewni, że mamy zakażenie grzybicze skóry. Łupież pstry na głowie może być w początkowym stadium słabo widoczny, ponieważ zmiany skórne będą w tym przypadku przykryte włosami dlatego przebywając długo w wilgotnych pomieszczeniach powinniśmy kontrolować stan naszej skóry.

Sposoby leczenia

Pojawia się zatem pytanie jak i czym leczyć łupież pstry głowy. Sposobów na to jest kilka. Przede wszystkim należy stosować dostępne bez recepty leki oraz maści przeciwgrzybicze. Łupież pstry na głowie można w miarę łatwo zwalczyć domowymi środkami, jednak jeżeli taka terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów należy udać się do lekarza w celu przepisania mocniejszych specyfików. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że łupież pstry nie zniknie natychmiast. Plamy powstałe w wyniku zakażenia będą się utrzymywały na skórze głowy nawet przez kilka tygodni bo skończeniu kuracji. Należy także profilaktycznie stosować specjalny szampon lub maść przynajmniej raz w miesiącu w celu zabezpieczenia się przed nawrotem choroby. Niestety nie za każdym razem uda się szybko i skutecznie zwalczyć chorobę. Łupież pstry jest szczególnie nieznośny i bardzo często nawraca. Po skończeniu leczenia powinniśmy kontrolować stan naszej skóry aby jak najszybciej móc podjąć kroki mające na celu powstrzymanie nawrotu.

Zaraźliwość

Łupież pstry to choroba zakaźna. Trzeba zwrócić więc szczególną uwagę na higienę i czystość w miejscach takich jak basen, solarium czy w gabinecie kosmetycznym. Na całe szczęście stosując profilaktycznie przeciwgrzybicze szampony można się skutecznie przed tą dolegliwością zabezpieczyć. Jeśli zachorujemy trzeba dodatkowo zabezpieczyć bliskich aby nie zarazili się łupieżem od nas. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie przez jakiś czas specjalnych szamponów lub kremów, które zwalczają grzyby i drożdżaki powodujące zakażenie skóry. Jeżeli jednak mamy do czynienia z inną chorobą o podobnym przebiegu, rzeczy te będą nieskuteczne.