Jaką maść na łupież pstry wybrać?

Łupież pstry jest grzybiczym zakażeniem naskórka, niegroźnym gdy zaczyna być wcześnie leczony. Polega on głównie na pojawianiu się nieregularnych plam na ciele, które przybierają kolory od białego po różowy, czerwony lub brązowy. Łupież pstry najczęściej pojawia się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej lub plecach, najbardziej problematycznym jego efektem jest tendencja do rozszerzania się plam i zlewania w jedną dużą, zajmującą większość powierzchni ciała. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy stosować odpowiednie preparaty, także po zakończeniu leczenia. Zdecydowanie najtrudniej wyleczyć łupież pstry na twarzy, ponieważ jej delikatna skóra ma tendencję do blizn. Najlepszym lekiem na leczenie łupieżu pstrego na twarzy będzie odpowiednia maść do stosowania bezpośrednio na zmiany skórne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych maści na łupież pstry, które dają najskuteczniejsze efekty.

Pityver - to nie maść na łupież pstry, a zestaw 3 preparatów: płyn, emulsja oraz szampon. Stworzone wyłącznie z naturalnych składników, które szybko rozprawią się z nieprzyjemnym swędzeniem i plamami na skórze. Zawiera selen, który działa przeciwgrzybiczo. Zestaw 3 preparatów to kwota jedyne 97 zł.

Terbiderm - maść na grzybicę skóry do kupienia w każdej aptece bez recepty. Preparat ten ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jego substancją czynną jest terbinafina - mająca działanie grzybobójcze. Zapobiega również pękaniu i łuszczeniu się naskórka, redukuje zaczerwienienia powstałe w wyniku choroby oraz działa kojąco i łagodząco na uczucie swędzenia. Należy ją stosować po dokładnym umyciu i wysuszeniu twarzy 1-2 razy na dobę. Cena orientacyjna to 20 zł.

Ung. Undecylenicum - również dostępna bez recepty. Jej główne składniki to kwas undecylenowy oraz undecylenian cynku działające przeciwgrzybiczo. Maść przeznaczona jest do stosowania miejscowo na zmiany skórne lub profilaktycznie zapobiegając nawrotowi choroby na niewielkich partiach ciała. W okresie leczenia zaleca się stosować preparat 2 razy dziennie przez okres 2-3 tygodni nawet jeśli zmiany skórne już ustaną. Profilaktycznie należy stosować ją 1-2 razy w tygodniu lub 2-3 razy w okresach letnich. Jej orientacyjna cena to 12-20 zł.

Clotrimazolum - popularny środek działający przeciwbakteryjnie. Lek ma szeroki zakres działania przeciwdrobnoustrojowego, jego stosowanie zalecane jest również przy leczeniu łupieży pstrego na twarzy. Hamuje rozwój i zabija atakujące skórę drożdżaki, w jego składzie znajdziemy między innymi klotrymazol. W okresie leczenia nalezy go stosować 2-3 razy dziennie przez okres 2-4 tygodni. W przypadku zapobiegania nawrotom choroby można go stosować w okresie letnim raz dziennie powtarzając to 2-3 razy w tygodniu. Jego cena zaczyna się już od 4 zł.

Terbilum - maść przeciwgrzybicza polecana głównie do leczenia już powstałych plam na skórze. Jego substancją czynną jest chlorowodorek terbinafiny o wysokim stężeniu, który jest substancją silnie grzybobójczą. Maść jest biała i bezzapachowa, w je składzie nie znajdziemy nic oprócz czynnych substancji zwalczających grzyby. Lek należy nakładać na dokładnie osuszoną i oczyszczoną skórę twarzy, raz dziennie. Całe leczenie powinno trwać nie dłużej niż dwa tygodnie, nie należy jej stosować do profilaktycznego zapobiegania chorobie. Cena orientacyjna tego produktu zaczyna się od 12 zł.