Leki na łupież pstry

Łupież pstry to choroba grzybicza aktywująca się na skutek nadmiernego nagromadzenia się grzybów z rodzaju Malassezia, które powszechnie występują w mikroflorze skóry. Lekarza nie są zgodni co do tego co powoduje niekontrolowany przyrost tych grzybów. Pewne jest jednak, że istnieje kilka elementów sprzyjających ich rozwojowi. Są to m.in:

 • ciepłe i wilgotne środowisko,
 • otyłość,
 • nieprzewiewne ubrania,
 • kontakt z zakażonymi powierzchniami.
 • Łupież pstry atakuje przede wszytki ludzi młodych, bardzo rzadko spotyka się chorujące osoby starsze bądź dzieci. Lekarze doszukują się w tej prawidłowości związku z zaburzeniami hormonalnymi i nadprodukcją gruczołów łojowych, które występują zazwyczaj po okresie dojrzewania i zatrzymują się po osiągnięciu wieku średniego.

  Objawy

  Widocznymi objawami łupieżu pstrego są palmy na skórze. Pojawiają się zazwyczaj w miejscach, takich jak: ramiona, dekolt, górna część pleców, tułów, klatka piersiowa czy owłosiona skóra głowa. Rzadko mogą przydarzyć się również na rękach, nogach i twarzy. Plamki widoczne są najmocniej w okresie letnim, gdy cała skóra przybiera ciemniejszy odcień, gdyż ich powierzchnia nie opala się. W zimę można je zaobserwować po wyjściu z ciepłej kąpieli- są wtedy czerwone i zaognione. Powierzchnia miejsc zmienionych chorobowo jest przesuszona, ma tendencję do łuszczenia się. Może także pojawić się świąd.

  Leki na łupież pstry

  Skuteczność leczenia tego schorzenia jest bardzo wysoka, oczywiście przy założeniu systematyczności i przestrzegania zasad higieny i profilaktyki. Istnieją różne metody leczenia- część z nich bazuje na tradycyjnych recepturach naszych Babć, część odnajdziemy w aptekach lub sklepach kosmetycznych.

  Leki bez recepty na łupież pstry

  Najczęściej wybieranymi metodami z tej grupy są maści, emulsje, kremy czy szampon przeciwgrzybiczy. Na łupież pstry leki powinno dobierać się w zależności od stopnia zaawansowania choroby i miejsca jej wystąpienia- każde z proponowanym rozwiązań ma swoje plusy, to chory po konsultacji z lekarzem dermatologiem powinien zadecydować o wyborze najlepszej z nich. Najczęściej wybierane na łupież pstry leki bez recepty to:

 • Maści i kremy- zazwyczaj zawierają w swoim składzie substancje aktywne takie jak: klotrimazol i ketokonazol. Działają one przeciwgrzybiczo a także przeciwświądowo. Należy nanosić je na zmienione chorobowo obszary skóry raz, dwa razy dziennie. Maści i kremy przeciwgrzybicze dodatkowo nawilżają i natłuszczają chore miejsca, zmniejszając ich świąd i łuszczenie się. Pomagają także odbudowywać zmieniony chorobowa płaszcz lipidowy skóry oraz przyspieszają wyrównywanie się odbarwień spowodowanych chorobą.
 • Szampony przeciwłupieżowe- w swoim składzie zawierają zazwyczaj siarczek selenu i pirytionian cynk Substancje te wykazują silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzłuszczjące i zmniejszające świąd skóry. Wśród innych substancji deklarowanych w składzie szamponów można wymienić: kwas salicylowy, mocznik, dziegieć czy siarkę. Szampony w zależności od miejsca występowania choroby należy stosować tradycyjnie- myjąc preparatem zmienione miejsca, a później spłukując go lub smarując na noc miejsce uwidocznionej choroby i spłukując dopiero rano.
 • Jeśli wymienione wyżej kuracje zewnętrzne nie przyniosą rezultatów przez dwa tygodnie należy ponownie udać się do lekarza. Rozważy on nieco mocniejsze leki na łupież pstry - antybiotyki. Nie jest to sytuacja częsta i dermatolodzy odwołują się do niej tylko przy zaawansowanym stadium choroby lub przy jej częstych nawrotach.