Łupież pstry i jego przyczyny

Łupież pstry to dolegliwość dermatologiczna, która według statystyk może w pewnym momencie życia dotyczyć nawet kilkudziesięciu procent populacji. Co prawda, zachorowalność na tę odmianę łupieżu jest wyższa w krajach, które charakteryzują się ciepłym i wilgotnym klimatem, jednak również u nas, w Polsce, liczba zachorowań na łupież pstry nie należy do niskich. Niestety, choroba ta charakteryzuje się bardzo silnymi tendencjami do nawrotów, przez co nierzadko przybiera postać przewlekłą, z którą pacjent może zmagać się z całymi latami, przeżywając na przemian okresy remisji oraz nawrotów dolegliwości. Można więc powiedzieć, że w przypadku łupieżu pstrego tradycyjne lekarskie powiedzenie, które mówi o tym, że lepiej jest chorobom zapobiegać, niż je leczyć, znajduje jak najpełniejsze zastosowanie. Aby móc jednak wdrożyć skuteczną profilaktykę łupieżu pstrego, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie czynniki powodują tę chorobę.

Łupież pstry - przyczyny

Bezpośrednią przyczynę występowania jednostki chorobowej znanej pod mianem łupieżu pstrego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się grzybów drożdżakopodobnych z gatunku Malassezia globosa lub Malassezia furfur. Grzyby te stanowią naturalny komponent mikroflory naszego skóry, odżywiając się naskórkiem oraz łojem. Jednak, w określonych sytuacjach, może dojść do niekontrolowanego namnażania się owych grzybów, co pociąga za sobą wystąpienie stanu chorobowego skóry.

Jak wspomniano, grzyby Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które powodują zachorowania na łupież pstry odżywiają się łojem. Stąd prosty wniosek, że jedną z grup najbardziej narażonych na tę chorobę dermatologiczną są osoby młode, znajdujące się w wieku dojrzewania, kiedy praca gruczołów łojowych jest ponadprzeciętnie intensywna, a także osoby o tłustej cerze. Oprócz tłuszczu i łoju znakomite warunki do rozprzestrzeniania się grzybów Malassezia globosa lub Malassezia furfur stwarza również nadmierna potliwość skóry a także duża ilość bakterii i drobnoustrojów (z tego powodu, jedną z podstawowych metod profilaktyki, jeżeli chodzi o łupież pstry jest odpowiednia, codzienna higiena skóry, a także unikanie nadmiernego pocenia się). Ratunkiem może okazać się skuteczny szampon na grzybicę stosowany w przypadku wystąpienia swędzenia i wysypu.

Jednak to jeszcze zdecydowanie nie wszystko, jeżeli chodzi o łupież pstry i przyczyny tej dokuczliwej choroby. Pstra odmiana łupieżu może stanowić również następstwo określonych predyspozycji genetycznych, przyjmowania używek (papierosy) i stosowania nieodpowiedniej diety(zbyt duża ilość tłustych, ciężkostrawnych pokarmów przy jednoczesnej zbyt małej ilości warzyw i owoców), a także inne przewlekłe choroby dermatologiczne, jak na przykład grzybica. Ryzyko zachorowania na łupież pstry jest również skorelowane z ekspozycją na światło słoneczne lub promieniowanie UV pochodzące z lamp w solarium. Kolejną przyczynę mogą stanowić naturalne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, na przykład wskutek menopauzy, lub długotrwałe przyjmowanie leków, których działanie zaburza prawidłową pracę układu hormonalnego.

Tagi