Site Loader
czerwone plamy na ciele - sprawdź czego są objawem

Czerwone plamy na ciele mogą mieć charakter stały lub tymczasowy. Charakter zmian jest podstawowym kryterium diagnostycznym. W większości przypadków czerwone plamki na ciele są tylko z jednym objawów choroby, dlatego konieczna jest wizyta u dermatologa, który przeprowadzi szczegółową diagnozę. Z tego artykuły dowiesz się, jakie choroby zwiastują plamy czerwone na ciele.

Czerwone plamy na ciele wywołują
Choroby takie, jak:
Zmiany skórne w postaci:
  • alergii.

Czerwone plamy na ciele jako podstawa diagnozy

Oprócz czerwonych plam lekarz bierze pod uwagę również inne objawy.

„Plamy jako kryterium diagnostyczne powinny posiadać jasno oddzieloną granicę, znajdować się na tej samej wysokości co skóra. Ponadto nie są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym” mówi Natalia Munda, kosmetolog

Wyróżnia się czerwone plamy na ciele, które nie swędzą, a także suche ich odmiany.

Czerwone plamy na ciele a łupież pstry

Czerwone plamy na ciele a łupież pstry

Czerwone plamy na ciele mogą oznaczać chorobę, jaką jest łupież pstry. Zmiany skórne występują wtedy zwykle w górnej części tułowia, czyli na plecach, klatce piersiowej oraz w okolicy ramion. Ich barwa jest czerwona lub brunatna. Ze względu na to, że swędzą, mogą się wiązać z dużymi podrażnieniami podczas drapania. Zmiany mogą również ulegać samoistnemu złuszczaniu, a tym samym zwiększać swoją podatność na podrażnienia. Zwykle występują pojedynczo, dopiero z czasem łączą się w większe skupiska. Unikanie leczenia wiąże się z zaostrzeniem choroby i coraz gorszej podatności na działanie środków farmakologicznych. Kluczowy jest tutaj czas, ponieważ odpowiednio wcześnie wprowadzone leczenie może przynieść całkowite wyciszenie objawów. Szczególnie na początku rozwoju choroby, kiedy nawet kosmetyki przyczyniają się do wyeliminowania zmian skórnych. Konieczne są jednak specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry z łupieżem pstrym. Codzienna pielęgnacja powoduje zmniejszenie zaczerwienienia, swędzenia, a także usunięcie czerwonych plam.

Sprawdź również popularne domowe sposoby na łupież pstry.

Czerwone plamy na ciele a alergia

Czerwone plamy na ciele spowodowane są działaniem różnych alergenów (antygenów), które wywołują reakcje alergiczne. Odpowiedź na ich obecność jest uzależniona od indywidualnych cech.

Zwykle dochodzi do:

  • czerwonych plam,
  • swędzenia,
  • pieczenia.

U niektórych osób alergeny powodują także wysypkę, która może rozwinąć się nawet w atopowe zapalenie skóry. W trakcie nasilania zmian mogą się również pojawić biegunka oraz katar sienny, ale nie są one groźne. Aby pozbyć się reakcji alergicznych, należy tylko znaleźć alergen je powodujący. Zazwyczaj są to składniki pokarmowe, kurz, detergenty oraz zanieczyszczenia powietrza.

Czerwone plamy na ciele a różyczka i świeżb

Czerwone plamy na ciele a różyczka

Występujące u dzieci czerwone plamy na ciele mogą być również objawem różyczki. Rzadziej pojawia się u osób dorosłych, ale również jest możliwa. Zmiany występują na twarzy i szyi, czasami również na pozostałych częściach ciała. W dzieciństwie różyczka przechodzona jest bardzo łagodnie, w przeciwieństwie do objawów u dorosłych. Mogą im towarzyszyć: wysypka, bóle głowy, gorączka, rzadziej powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się okolicy uszu.

Czerwone plamy na ciele a świerzb

Specjaliści wskazują, że obecność czerwonych plam na ciele może być również oznaką świerzbu.

Zmiany zlokalizowane są zwykle na łokciach, w pasie, między palcami, a także na pośladkach. Ich intensywność jest większa w nocy niż za dnia. Jest to choroba zakaźna, która objawia dwa tygodnie po zakażeniu. Plamy czerwone na ciele bardzo mocno swędzą.

Niepokojące plamy na ciele, też czerwone, które utrzymują się przez dłuższy czas powinny skłonić nas do konsultacji lekarskiej. Na podstawie diagnozy podejmie odpowiednie leczenie, a przede wszystkim oceni ich charakter.

FAQ

1. Jak usunąć czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy na ciele powstają z różnych przyczyn, dlatego proces ich usuwania uzależniony jest przede wszystkim od tego, czym są spowodowane. Kluczem jest trafna diagnoza. Najczęściej plamy spowodowane są przez łupież pstry, a leczenie polega początkowo na pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami z naturalnym składem.

2. Czy czerwone plamy na ciele można skutecznie leczyć?

Tak. Proces leczenia należy rozpocząć od wizyty u dermatologa, która postawi odpowiednią diagnozę. Zwykle kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry, która uwzględnia przede wszystkim naturalne kosmetyki odbudowujące naturalne funkcje warstwy wodnolipidowej, która ma zadanie ochronne, czyli zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

3. Czy czerwone plamy na ciele mogą być oznaką choroby?

Tak. Czerwone plamy na ciele najczęściej są jedną z charakterystycznych oznak łupieżu pstrego. Warto udać się z takimi objawami do specjalisty, który przeprowadzi diagnozę. Na jej podstawie podejmie decyzję o leczeniu, którego pierwszym krokiem jest zwykle odpowiednia pielęgnacja skóry, która bazuje na kosmetykach z naturalnymi składnikami aktywnymi.


Bibliografia

  1. Aspiroz C., Moreno L.A., Rezusta A., Rubrio C., Differentiation of three biotypes of Malassezia species on normal human skin. Correspondence with M. globosa, M. sympodialis and M. restricta, 1999
  2. Gaitanis G., Velegraki A., Mayser P., Bassukas I.D., Skin diseases associated with Malassezia yeasts: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, 2013
  3. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *