Site Loader

Jeśli chodzi o łupież pstry a bielactwo i jego występowanie, to obie choroby występują często w populacji. Zdarza się, że wiele osób ich nie odróżnia. Przyczyną jest mała świadomość społeczna oraz podobieństwo niektórych objawów. Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, a przede wszystkim zdiagnozować problem, konieczna jest konsultacja lekarska. W tym artykule poznasz podstawowe objawy, a także różnicę pomiędzy obiema dolegliwościami. 

Różnice Łupież pstry
Bielactwo
Wygląd plam kolor brunatny lub czerwony jaśniejsze niż skóra
Lokalizacja plam górne partie ciała dłonie, twarz, stopy, narządy płciowe
Leczenie skuteczne nieskuteczne

Łupież pstry a bielactwo - objawy łupieżu pstrego

Jeśli chodzi o łupież pstry, a bielactwo, to należy podkreślić, że etiologia obu chorób jest inna. Za łupież pstry odpowiadają przede wszystkim drożdżaki, które występują na skórze głowy. Ich głównym pożywieniem jest naskórek oraz sebum.

Za charakterystyczne objawy choroby uznaje się:

 • plamy na skórze, występujące na klatce piersiowej, barkach oraz plecach, które mają czerwoną lub brązową barwę,
 • pieczenie i swędzenie skóry. Na skutek drapania mogą pojawić się podrażnienia oraz stany zapalne wywołujące zakażenia,
 • łuszczenie się skóry.

Łupież pstry a bielactwo

Łupież pstry a bielactwo - objawy bielactwa

Wiemy już, jak objawia się łupież pstry, a bielactwo czym się charakteryzuje? Bielactwo klasyfikuje się na dwie kategorie: 

 • bielactwo wrodzone uogólnione (zajmuje 80 % ciała, a zmiany pojawiają się nawet na siatkówce oka),
 • bielactwo wrodzone częściowe (plamy nie występują tylko na stopach i na dłoniach),
 • nabyte uogólnione (plamy zajmują 80% ciała, łącznie z twarzą),
 • nabyte częściowe (choroba występuje tylko na pewnych obszarach ciała).

Za chorobę odpowiada brak melaniny w skórze, która uczestniczy w nadawaniu jej koloru. Jej brak sprawia, że skóra nie ma równego kolorytu, a na jej powierzchni pojawiają się jaśniejsze plamy.

W związku z tym do objawów bielactwa zaliczamy:

 • specyficzne plamy na skórze, które występują w takich obszarach ciała jak: łokcie, narządy płciowe, kolana, palce i dłonie, twarz,
 • plamy występujące na ciele są jaśniejsze niż reszta skóry.

Łupież pstry a bielactwo - różnice

Łupież pstry a bielactwo różnice

Łupież pstry i bielactwo to dwie odrębne choroby. Znając charakterystykę obu, bez problemu można wskazać na podstawowe różnice. Przede wszystkim w bielactwie plamy są jaśniejsze, nie powodują podrażnień ani nie swędzą. Specyficzna jest również ich lokalizacja, ponieważ zmiany pojawiają się w obszarze: dłoni, twarzy, stóp oraz narządów płciowych. W przypadku łupieżu pstrego plamy są brunatne lub czerwone i znajdują się w górnej części ciała. Zwykle swędzą, a a ich rozdrapywanie powoduje stany zapalne i zakażenia. W przeciwieństwie do bielactwa łupież pstry jest chorobą zakaźną. Różnice polegają także na leczeniu. Bielactwo jest najczęściej nieuleczalne, natomiast łupież pstry, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju, poddaje się szybkiemu leczeniu.

Łupież pstry a bielactwo - działanie na wagę złota

Biorąc pod uwagę łupież pstry i bielactwo, szybko można zauważyć podstawowe różnice. „Odmienność obu przypadłości można rozróżnić na podstawie występujących zmian, ich położenia, a także objawów towarzyszących plamom oraz konsekwencji manipulowania nimi. Różnice wynikają również z podatności na leczenie”. Bez względu na etiologię i charakterystykę choroby, występujące na skórze zmiany powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i niezwłocznego podjęcia leczenia.

FAQ

1. Jak odróżnić łupież pstry a bielactwo?

Choroby można rozróżnić na podstawi wyglądu plam, zwłaszcza ich koloru, objawów towarzyszących (stany zapalne, swędzenie), a także podatności na leczenie. W przypadku łupieżu pstrego duże znaczenie w procesie leczenia mają dermokosmetyki, które łagodzą powstające zmiany.

2. Czy istnieje kuracja na łupież pstry a bielactwo?

Bielactwo raczej nie poddaje się leczeniu, natomiast na łupież pstry bardzo skuteczne są naturalne dermokosmetyki.

3. Czy można zarazić się łupieżem pstrym lub bielactwem?

Bielactwo nie jest zaraźliwe, natomiast łupież pstry tak. Po kontakcie z osobą chorą, warto zacząć stosować  naturalne dermokosmetyki.


Bibliografia

 1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
 2. Mittag H., Fine structural investigations of Malassezia furfur. II.The envelope of the yeast cells, 1995
 3. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *