Site Loader
Łupież pstry - dieta skuteczna w leczeniu

Jeśli chodzi o łupież pstry, dieta spełnia istotną funkcję. Choroba może silnie wpłynąć na jakość życia, a zdrowa dieta przynosi wszechstronne korzyści. Działa na cały organizm, przyczyniając się również do poprawy kondycji skóry. Odpowiednia podaż witamin oraz makro- i mikroelementów zwiększa odporność i zmniejsza objawy choroby. Wiele prawdy jest w powiedzeniu: „jesteś tym, co jesz”. Co zatem spożywać, by złagodzić lub wyciszyć objawy łupieżu pstrego? Dowiesz się z tego artykułu.

Łupież pstry – dieta jako kluczowy element leczenia

Łupież pstry - dieta jako kluczowy element leczenia

W przypadku łupieżu pstrego dieta powoduje znaczącą poprawę kondycji skóry. Wpływa również na ogólną poprawę zdrowia, a także samopoczucie. Najważniejsze jest odpowiednie skomponowanie składników, które pełnią istotną rolę w leczeniu, którą jest łupież pstry dieta może bowiem poprawić, jak i pogorszyć stan zdrowia. Część składnik powoduje nasilenie symptomów, dlatego należy ograniczyć ich spożycie lub całkowicie z nich zrezygnować, by zauważyć widoczną poprawę. Właściwie zbilansowane posiłki poprawiają kondycję skóry i ograniczają objawy łupieżu.

Źle zbilansowana dieta Zdrowa dieta
Silny świąd Brak świądu
Pieczenie Ograniczenie uczucia pieczenia
Zaostrzenie pozostałych objawów Nawilżenie i odżywienie skóry

Łupież pstry – dieta idealna

U osób cierpiących na łupież pstry, dieta odgrywa duże znaczenie. Powinno się w niej znaleźć jak najwięcej nieprzetworzonych, naturalnych składników.

Najważniejszą rolę pełnią w niej produkty i składniki takie jak:

  • witamina A (m.in. szpinak, jarmuż, morele dynia). Witamina A posiada działanie ochronne, dzięki czemu skóra jest optymalnie zabezpieczona. Jednocześnie zmniejsza jej skłonność na zapadanie na różnego rodzaju infekcje.
  • witamina E (m.in. oleje roślinne, orzechy, nasiona). Witamina E zabezpiecza skórę przed nadmiernym wysuszeniem oraz chroni przed powstawaniem stanów zapalnych. Zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia oraz ogranicza ryzyko tworzenia się obrzęków,
  • cynk (m.in. ostrygi, wątróbka, żółtka). Cynk stymuluje gojenie się ran, zalecany jest przede wszystkim przy leczeniu chorób dermatologicznych, np. trądziku, łuszczycy.
  • witaminy z grupy B (m.in. kasze, jaja). Natomiast produkty zawierające witaminy z grupy B wpływają pozytywnie na skórę, ponieważ poprawiają jej elastyczność oraz zmniejszają ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Łupież pstry - dieta idealna i zła dieta

Łupież pstry – dieta nieprawidłowa

Dobrze zbilansowana dieta to podstawowy wyznacznik sukcesu w leczeniu łupieżu pstrego. Dieta może jednak poważnie zaszkodzić jeśli składa się ze szkodliwych dla skóry składników. Dobrym pomysłem jest opieranie jej na warzywach i owocach, dostarczających błonnika czy witamin.

„Zgubne w skutkach może być jednak komponowanie diety z produktów przetworzonych, które zawierają konserwanty i sztuczne dodatki” mówi Justyna Masal, kosmetolog.

W diecie powinno znajdować się jak najmniej soli, cukrów prostych. Cukier niestety stanowi podstawę wielu produktów spożywczych oraz napojów, dlatego należy uważnie czytać etykiety produktów spożywczych. Znajduje się między innymi w: przetworach, czekoladzie, batonikach, ale również soczkach dla dzieci, a nawet wodzie smakowej. Pomimo że dieta ma ogromne znaczenie w leczeniu łupieżu pstrego, nie wolno zapominać, że nie jest jedynym zaleceniem w terapii. Działania muszą być bardziej kompleksowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki objawów. Oprócz zdrowej diety, warto zadbać o codzienną pielęgnację bazującą na naturalnych kosmetykach, których skład dopasowany jest do potrzeb skóry z łupieżem pstrym.

Walkę z łupieżem pstrym warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ wtedy są największe szanse na skuteczne leczenie. Dieta jest jednym z elementów kuracji.

Oprócz niej należy wprowadzić profesjonalne preparaty kosmetyczne, które niszczą przyczyny problemu i zawierają właściwe składniki do niwelowania przyczyn łupieżu. Ważną częścią kuracji jest też konsultacja u dermatologa.

FAQ

1. Czy jeśli chodzi o łupież pstry, dieta jest ważna?

Tak. Dieta jest jednym z kluczowych elementów terapii, tak samo jak dermokosmetyki.

2. Czy jeśli chodzi o łupież pstry, dieta powinna też uwzględniać odpowiednie nawodnienie?

Tak odpowiednie nawodnienie ma znaczenie dla dobrej kondycji skóry. Pomaga też w tym właściwa pielęgnacja dermokosmetykami.

3. Czy jeśli chodzi o łupież pstry, dieta powinna bazować głównie na warzywach i owocach?

Tak, warzywa i owoce dostarczają podstawowych składników, podobnie jak dermokosmetyki dają skórze to, czego potrzebuje do odbudowy.


Bibliografia

  1. Theelen B., Cafarchia C., Gaitanis G., Dimitrios Bassukas I., Boekhout T., Dawson T.L., Malassezia ecology, pathophysiology, and treatment, 2018
  2. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *