Site Loader

Łuszcząca się skóra jest bardzo często problemem wielu osób. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu, ponieważ nadmierne złuszczanie naskórka może być jedynie objawem poważniejszych schorzeń. Czego objawem może być łuszcząca się skóra głowy? Jak należy reagować, gdy zauważymy u siebie problem? Jakie są rodzaje uszkodzonej, łuszczącej skóry?

Łuszcząca się skóra – możliwe schorzenia – sprawdź czego to może być objawŁuszcząca się skóra - Możliwe schorzenia sprawdź czego to może być objaw

Łuszcząca się skóra może często wskazywać na poważniejsze schorzenie, dlatego – choć diagnozę powinien wystawić lekarz – warto umieć rozróżniać pochodzenie zmian. Czego objawem może być sucha skóra?

Jaka to może być choroba? Jakie są objawy?
łuszczyca W czasie łuszczycy na skórze pojawiają się pojedyncze wykwity – skóra jest intensywnie czerwona, a później intensywnie się złuszcza. Później, po licznych uszkodzeniach mechanicznych, zmiany przeradzają się w tak zwaną świecę stearynową – skóra staje się napięta, błyszcząca i gładka, często również pęka.
egzema Egzema charakteryzuje się pojawianiem miejscowego wysuszenia skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się bardzo charakterystyczne pęcherzyki i grudki, obecny może być również rumień. Skóra jest zaczerwieniona, wysuszona i często pęka. Bardzo popularny jest również świąd, który skłania pacjenta do ciągłego uszkadzania skóry na nowo. Zmiany pojawiają się najczęściej po kontakcie z alergenami.
uszkodzenia skóry Łuszcząca się skóra może wskazywać na podrażnienia wywołane uszkodzeniami mechanicznymi. Na stan skóry może mieć wpływ zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, brak nawilżenia, odwodnienie organizmu oraz liczne choroby. Skóra staje się  szorstka, zaczerwieniona i swędząca.
niewłaściwa pielęgnacja Czasami niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do wysuszenia i łuszczenia się skóry. Źle dobrane preparaty, które podrażnią skórę wysuszają ją i mogą również przyczyniać się do rozwinięcia alergii. Zmiany zazwyczaj pojawiają się w miejscu, które miało kontakt z kosmetykiem i po jakimś czasie stopniowo zanikają.

Łuszcząca się skóra – łupież pstry – jak z nim walczyć?

Łuszcząca się skóra najczęściej jest również objawem łupieżu pstrego.

Do objawów łupieżu pstrego należą zwykle:

  • stopniowo pojawiające się ciemnobrunatne zmiany o nieregularnym kształcie,
  • odbarwienia w miejscu wcześniejszych zmian,
  • łuszczenie skóry głowy,
  • świąd i intensywny ból zmienionych chorobowo miejsc,
  • pozostałe białe zmiany na skórze,
  • brak opalania się miejsc objętych łupieżem.

Łuszcząca się skóra, której przyczyną jest łupież pstry powinna być, jak najszybciej leczona – w przeciwnym razie prowadzi to do utrwalenia się zmian melaninowych. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, takie jak łuszcząca się skóra warto od razu wprowadzić odpowiednią pielęgnację, której podstawą powinny być dobre kosmetyki o naturalnym składzie. Idealnie sprawdzą się zarówno kosmetyki oczyszczające, jak i kremy nawilżające i głęboko odżywiające.

„Aby kosmetyki na łupież pstry były skuteczne i nie wywoływały dodatkowych podrażnień warto zwrócić uwagę na skład – naturalne składniki są najskuteczniejsze – oraz na odpowiednio długie i regularne ich stosowanie.”mówi Justyna Masal, kosmetolog

FAQ

1. Moim problemem jest łuszcząca się skóra - jaki kosmetyk wybrać?

Jeśli chodzi o podrażnienia skóry najlepiej sprawdzają się naturalne kosmetyki – niwelujemy wtedy ryzyko ewentualnych dodatkowych podrażnień.

2. Jakie kosmetyki będą najlepsze na łuszczenie skóry głowy?

Istnieje wiele kosmetyków na problem łuszczenia się głowy – najlepiej wybierać jest te, które w składzie posiadają naturalne składniki aktywne.

3. Co robić, gdy problemem jest łuszcząca się skóra?

Kiedy naszym problemem staje się łuszcząca się skóra, w pierwszej kolejności należy poszukać przyczyny. Można udać się do lekarza oraz upewnić się, że łuszczenie nie jest wywołane alergią. W każdym jednak przypadku warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która pozwoli zmniejszyć zniszczenia i łuszczenie naskórka oraz świąd. Dobrze jest zwrócić uwagę, aby kosmetyki posiadały naturalny skład.


Bibliografia

  1. Crissey I.T., Częste zakażenia grzybicze. Prosty test diagnostyczny i leczenie, 1999
  2. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018
  3. Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *