Site Loader

Malassezia furfur to grzyb, który występuje na skórze każdego człowieka. Na skutek pewnych czynników zaczyna się patologicznie namnażać, powodując wiele chorób, w tym łupież pstry. Jakie osoby znajdują się w grupie ryzyka? Czy w przypadku malassezia leczenie jest możliwe?

Malassezia furfur – informacje podstawowe
Pożywienie łój
Lokalizacja skóra głowy, szyja, tułów, klatka piersiowa
Powoduje łupież pstry

Malassezia furfur - charakterystyka

Malassezia Furfur - sprawdź co to jest

Malassezia furfur to gatunek lipofilnego grzyba z rodziny drożdżaków. Skóra ludzka jest miejscem jego występowania, ponieważ panują tam idealne dla niego warunki: temperatura, stały dostęp sebum i martwego naskórka.

„Jego namnażanie występuje u osób z osłabioną odpornością. Wtedy odpowiada za stany zapalne i wywoływanie chorób współtowarzyszących” mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog

Za namnażanie grzyba odpowiadają:

  • komórki nowotworowe w organizmie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby przewlekłe,
  • współistniejące infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • podwyższony poziom cukru,
  • niedobór niektórych witamin,
  • nieprawidłowa higiena osobista,
  • zaburzenia hormonalne.

Istotnym czynnikiem wywołującym namnażanie Malassezia furfur jest również miejsce zamieszkania. Chorzy częścią zamieszkują klimat tropikalny, w którym panują ciepłe i wilgotne warunki. Większe ryzyko zachorowania dotyczy również osób starszych, a także młodzieży i kobiet w czasie menopauzy. Zachorowania nastolatków i pokwitających kobiet spowodowane są burzą hormonalną, która zachodzi w ich organizmach. Pacjenci w tym czasie nie mają żadnego wpływu na zachodzące zmiany, dlatego są bardziej podatni na działanie grzyba.

Malassezia furfur - leczenie specjalistyczne

W przypadku malassezia furfur, leczenie jest głównie przyczynowe. Ma również silny związek z chorobą, którą wywołuje, ponieważ grzyb często powoduje łupież pstry. Przy niezachowaniu odpowiedniej higieny, w warunkach nadmiernego ciepła i wilgotności, a także u osób z grupy ryzyka objawy łupieżu pstrego mogą wystąpić. Przy niezaistnieniu omówionych wyżej warunków choroba się nie rozwija. To oznacza, że nie każdy, kto ma Malassezia furfur choruje na łupież pstry. Leczenie może opierać się na przyjmowaniu leków ogólnoustrojowych lub miejscowych zwykle w postaci maści lub innych preparatów grzybobójczych.

Podsumowując, Malassezia furfur to rodzaj grzyba, który występuje naturalnie na powierzchni ludzkiej skóry. Jeśli nie występują żadne czynniki ryzyka, to pozostaje on bierny. W przypadku gdy zaistnieje jeden lub kilka powodów, które uaktywniają jego działanie, to Malassezia furfur zaczyna nadmiernie się rozmnażać, efektem czego mogą być różne choroby dermatologiczne, które znacząco pogarszają stan skóry.

FAQ

1. Czy Malassezia furfur wpływa na łysienie?

Działanie grzyba ma wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim może spowodować występowanie choroby, jaką jest łupież pstry. Jego obecność odpowiada często za uszkadzanie cebulek włosowych, które biorą udział we wzroście włosa. Zahamowanie ich działania lub uszkodzenie powodują, że nowe włosy nie rosną, a istniejące mogą wypadać. Aby tego uniknąć, warto stosować naturalne dermokosmetyki na łupież pstry.

2. Czy Malassezia furfur ma jakiś związek z atopowym zapaleniem skóry?

Okazuje się, że nadmierne namnażanie grzybów Malassezia furfur mogą nasilać objawy AZS, a w skrajnych przypadkach nawet jej wywoływać. Powodować dotkliwe swędzenie, wypadanie włosów, stany zapalne. Aby uchronić skórę przed tak negatywnym działaniem i postępującymi konsekwencjami ich obecności, należy stosować naturalne dermokosmetyki, które gwarantują kompleksowe działanie i ulgę zmęczonej skórze.

3. Czy leczenie Malassezia furfur zajmuje dużo czasu?

Wszystko zależy od tego na jakim etapie zostanie podjęte leczenie. Jeśli grzyby nie zdążyły się jeszcze mocno rozwinąć, a ich kolonie są niewielkie i nie spowodowały jeszcze chorób dermatologicznych, to wystarczą specjalne dermokosmetyki. W bardziej zaawansowanych stadiach niezbędne będzie leczenie miejscowe lub nawet ogólnoustrojowe dopasowane do objawów.


Bibliografia

  1. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
  2. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *